Kupina (Rubus fruticosus)
- Kategorija: Ljekovito bilje
- Objavljeno 20.10.2014
Mirisni čaj od listova kupine pomaže kod lakših slučajeva proljeva, potiče iskašljavanje, a preporučuje se i kod prehlade te gripe. Kupina bi mogla pomoći i u liječenju šećerne bolesti.
Kupina (Rubus fruticosus) ima antiseptička i protugljivična svojstva te sastojke za jačanje organizma i stezanje. Svojstvo stezanja kupina posjeduje zahvaljujući bogatstvu trjeslovinama, pa jača kapilare i djeluje antibakterijski. Listovi kupine upotrebljavaju se za liječenje lakših slučajeva proljeva.
Biljka se također koristi protiv vaginalnog iscjetka, a poznata je po poticanju iskašljavanja. Mirisni čaj od listova kupine propisuje se i u slučajevima gripe, prehlade i kašlja. Pri vanjskoj upotrebi čaj od listova kupine rabi se za ispiranje upaljenoga grla, za liječenje čireva u ustima te upale usne šupljine i desni.
Osim toga upotrebljava se za mazanje čireva i ozljeda na koži koje sporo zacjeljuju. Za te svrhe listovi kupine se mogu kombinirati s turicom i rogačem.
Istraživanje objavljeno u stručnom časopisu Planta Medica pokazalo je da list kupine smanjuje razinu šećera u krvi kod zečeva, i to ne samo kod oboljelih od dijabetesa nego i kod zdravih. To svojstvo kupina djelomično duguje mogućnosti da stimulira ispuštanje inzulina. Plodovi kupine bogati su kalijem, željezom i magnezijem, a od njih se pripremaju sok i kupinovo vino, koji se preporučuju onima koji pate od nedostatka željeza.
Mladi nježni listovi kupine beru se u proljeće prije pojave cvjetova (obično tijekom svibnja), a potom suše i drobe za uporabu u čajevima i oblozima. Ponekad se svježi listovi upotrebljavaju izvana. Korijenje se prikuplja tijekom ljeta, a plodovi ujesen kad sazriju. Kupina najbolje uspijeva u vlažnoj, dobro dreniranoj zemlji.
Upozorenje!
Nema neželjenih djelovanja. Prema nekim izvorima, upotrebu listova kupine trebale bi izbjegavati trudnice i dojilje.
Izvor: Ljekovito bilje od A do Ž
24sata